Order # ADT875PC-1210-FS-220V
Mfg # ADT875PC-1210-FS-220V
  • Accessories
Order # ADT875PC-1210-FS-220V | Mfg # ADT875PC-1210-FS-220V
Product Highlights
Thermocouple Calibration Furnace, 100°C to 1210°C, Insert FS, 220V, with Process Calibrator Option
  • Temperature control from 100°C to 1210°C
  • Two models to choose from: Reference (ADT878) and Standard (ADT875)
  • Display Accuracy of ±1.5°C (ADT878)
General Specifications
Temperature Range 100°C to 1210°C
Display Accuracy ±1.2°C @ 100°C ±1.0°C @ 100°C
±1.2°C @ 300°C ±1.0°C @ 300°C
±1.2°C @ 600°C ±1.0°C @ 600°C
±1.6°C @ 900°C ±1.2°C @ 900°C
±2.0°C @ 1210°C ±1.5°C @ 1210°C
Stability ±0.1°C
Axial Uniformity (20mm zone) ±0.6°C @ 100°C ±0.4°C @ 100°C
±0.9°C @ 300°C ±0.6°C @ 300°C
±1.2°C @ 600°C ±0.8°C @ 600°C
±1.5°C @ 900°C ±1°C @ 900°C
±1.5°C @ 1210°C ±1°C @ 1210°C
Radial Uniformity ±0.2°C @ 100°C ±0.2°C @ 100°C
±0.3°C @ 300°C ±0.3°C @ 300°C
±0.4°C @ 600°C ±0.4°C @ 600°C
±0.8°C @ 900°C ±0.6C @ 900°C
±1°C @ 1210°C ±0.8°C @ 1210°C
Loading Effect ±0.5°C
Environmental Conditions 8°C to 38°C guaranteed accuracy
0°C to 50°C, 0% to 90% RH non-condensing,
3000 M altitude for normal operation
Storage Conditions -20°C to 60°C
Immersion Depth XR style inserts = 138 mm (5.43")
XS style inserts = 116 mm (4.57")
(see insert ordering info for more details)
Insert Size - OD 24.8 mm (0.98 inches)
Heating Time 50 min: 23°C to 1210°C
Typical Time to Stability 15 min
Resolution 0.01°C
Units °C, °F, and K
Display 6.5 in (165 mm) color touch screen
Size (H x W x D) 345 x 170 x 330 mm (13.6 x 6.7 x 13.0 in)
Weight 10.6 kg (23.4 lbs)
Power Requirements 115 V AC (±10%) or 230 V AC (±10%), switchable, 45-65 Hz, 580 W
Mechanical Testing Vibration: 2 g (10-500 Hz), 30 min for 2 sides
Impact: 4 g three times
Drop test: 500 mm (19.6 in)
TC Measurement Accuracy Type K Ch. 1-4 (excluding sensor) ±0.182°C @ 100°C ±0.172°C @ 100°C
±0.266°C @ 300°C ±0.236°C @ 300°C
±0.310°C @ 600°C ±0.251°C @ 600°C
±0.397°C @ 900°C ±0.304°C @ 900°C
±0.517°C @1210°C ±0.382°C @ 1210°C
TC Range €"75 mV to 75 mV (UUT Channels 1-4)
€"18 mV to 18 mV (Reference Channel)
TC Resolution 0.0001 mV, Input Impedance < 10Î