Additel AM1730-12-ADT-17025 100Ohm Secondary PRT, -200 to 420C, 1/4"X12", with connector
Order # AM1730-12-ADT-17025
Mfg # AM1730-12-ADT-17025
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
  • Specifications
  • Used With
Order # AM1730-12-ADT-17025 | Mfg # AM1730-12-ADT-17025
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
100 Ohm Secondary PRT, -200 to 420°C, 1/4"X12", with Lemo smart connector, 2 m cable length, including accredited calibration.
  • Affordable Reference Probe
  • Accuracy: <0.012°C at 0.01°C
  • Short-term Stability: <0.007°C
  • Temperature Range: -200°C to 420°C
  • Sheath Diameters Available in 2 Configurations: 1/4 inch and 3/16 inch
  • Inconel™ Sheath to Withstand Harsh Environments
  • Fully Meets the ITS-90 Criteria for Reference Thermometers
Technical Resources
Specifications
Temperature Range -200°C to 420°C -200°C to 420°C -200°C to 420°C
Nominal Resistance at 0.01°C 100 Ω
Temperature Coefficient 0.003925 Ω/Ω/°C
Accuracy <0.012°C at 0.01°C
Long Term Drift at 0.01°C <0.01°C at TPW after 100 hours at max temperature
Short Term Stability <0.007°C
Thermal Shock <0.005°C after 10 thermal cycles from minimum to maximum temperatures
Hysteresis ≤0.005°C
Self-heating 50 mW/°C
Response Time 9 seconds 6 seconds 9 seconds
Measurement Current 0.5 mA or 1 mA
Sensor Length 1.26 in (32 mm)
Sensor Location 0.12 in (3 mm) from tip
Insulation Resistance >1000 MΩ at room temperature
Sheath Material Inconel™
Sheath Dimensions 0.25 in (6.35 mm) (OD) x 12 in (305 mm) (L) 0.188 in (4.775 mm) (OD) x 9 in (228.6 mm) (L) 0.25 in (6.35 mm) (OD) x 9.75 in (247.65 mm) vertical x 4.5 in (114.3 mm) horizontal
External Leads Teflon™ insulated copper wire, 4 leads, 6.5 feet (2 meters)
Handle Dimension 0.59 in (15 mm) (OD) x 2.56 in (65 mm) (L) 0.39 in (10 mm) (OD) x 1.97 in (50 mm) (L) 0.59 in (15 mm) (OD) x 2.56 in (65 mm) (L)
Handle Temperature Range -50°C to 180°C