Additel ADT919A-M Pneumatic Pressure Test Pump, M20X1.5 F
Order # ADT919A-M
Mfg # ADT919A-M
  • Technical Resources
  • Accessories
Order # ADT919A-M | Mfg # ADT919A-M
Product Highlights
The 919A High Pressure Test Pump is a hand operated pressure pump designed to generate pressure from 95% vacuum to 2,000psi (140bar). With a long lever, it just takes 30 seconds to reach 2,000 psi (140 bar). A high-quality screw press is designed for fine pressure adjustment, with an adjustment resolution up to 0.001 psi (10 Pa , 0.1 mbar). A specially designed shut-off valve makes the pressure as stable as possible during calibration. A built-in gas-liquid isolator protects the pump from moisture and dirt to reduce the need for maintenance. The residual liquid in the pump introduced from the devices under test will be collected and then pushed out during pressure release. Two hand-tight quick connectors installed on the pump allow easy connecting and disconnecting to the test pump without the need for PTFE tape or wrenches. The 919A is an ideal comparison test pump for pressure instruments calibration.
  • The ADT 919 Pneumatic High Pressure Test Pump is a hand operated pressure pump designed to generate pressure from -14psi (-0.95bar) to 2000psi (140bar)
  • With a long lever, it just takes 30 seconds to reach 2000 psi (140 bar)
  • A specially designed shut-off valve makes the pressure as stable as possible during calibration
  • The ADT 919 is an ideal comparison test pump for pressure instruments calibration
  • Pressure port type: M-M20X1.5 female
  • Media: Air
  • Generated Pressure Range: 95% vacuum to 2,000 psi (140 bar) positive pressure
  • Adjustment Resolution: 10 Pa (0.1 mbar/0.0015 psi)
  • Material: Ram/adapters: SS Body: SS, aluminumSeals: Buna-N, PTFE, Copper Alloy
  • Dimensions: Height: 7.00'' (178 mm);Base: 21.26'' (540 mm) x 10.63'' (270 mm)