Megger DLRO200-115 Digital Low Resistance Ohmmeter (DLRO)
Megger DLRO200-115 Digital Low Resistance Ohmmeter
Order # 45532EL
Mfg # DLRO200-115
  • Technical Resources
  • Accessories
Order # 45532EL | Mfg # DLRO200-115
Also Available:
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States and Canada only.
Overview
Product Highlights
The Megger DLRO200 is a 200 A micro-ohmmeter that measures resistances between 0.1 µΩ and 1 Ω at high currents. This versatile instrument can provide test currents from 10 amps up to 200 amps DC subject to the load resistance and supply voltage. The DLRO200 also uses a four-terminal measurement technique to cancel the resistance of the test leads from the measurement.
  • Small and Weighs Less than 33 lbs (14.5kg)
  • Test Currents from 10 A to 200 A d.c.
  • Filtered Direct Current Output Eliminates Magnetic Transients
  • 0.1 µW Best Resolution
  • On Board Memory for Up to 300 Test Results and Notes
  • RS232 Port to Download Stored Results or for Real Time Output to a Printer
  • Supplied Complete with 16 ft. (5m) Test Leads and Download Software
  • Data storage and communication: RS-232 port
  • Max output current (DC): 200 A