Fluke I40S-EL3X Clamp-on Current Transformer
Order # I40S-EL3X
Mfg # 4637396
  • Overview
  • Accessories
Order # I40S-EL3X | Mfg # 4637396
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
  • Used for Low Current measurement
  • Measurement range: 0 - 40 A
  • Measures accurately on 1 A and 5 A secondary current transformers
  • Can be clamped on to current conductors up to 15mm in diameter