Dwyer Instruments 160S-36PM
Dwyer Instruments 160S-36PM
Order # 160S-36PM
Mfg # 160S-36PM
  • Overview
Dwyer Instruments 160S-36PM
Order # 160S-36PM | Mfg # 160S-36PM
  • Maximum Temperature Rating: 1500 F (815 C)
  • 0.84 flow coefficient
  • Maximum Pressure Rating: 100 psig (6.89 bar)
  • Permanent mount "S" type stainless steel Pitot tube
  • 36" insertion length