Dwyer Instruments 160S-24PM
Dwyer Instruments 160S-24PM
Order # 160S-24PM
Mfg # 160S-24PM
  • Overview
Dwyer Instruments 160S-24PM
Order # 160S-24PM | Mfg # 160S-24PM
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States and Canada only.
Overview
Product Highlights
  • Meets EPA specification 40 CFR (ch. 1)
  • Long lasting, welded stainless steel construction
  • 1/8" female NPT connections, permanently welded
  • Maximum Temperature Rating: 1500 F (815 C)
  • 0.84 flow coefficient
  • Maximum Pressure Rating: 100 psig (6.89 bar)
  • Permanent mount "S" type stainless steel Pitot tube
  • 24" insertion length