Fluke T5-600/62MAX+/1AC Thermometer, Electrical Tester and Voltage Detector Combo Kit
Order # T5-600/62MAX+/1AC
Mfg # 4297115
call-regular 800-828-1470
Save 4%
  • Technical Resources
  • Specifications
  • Accessories
Order # T5-600/62MAX+/1AC | Mfg # 4297115
Save 4%
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Electrical tester with OpenJawâ„¢ Current
The Fluke T5 Electrical Testers let you check voltage, continuity and current with one compact tool. With the T5, all you have to do is select volts, ohms, or current and the tester does the rest. OpenJawâ„¢ current lets you check current up to 100A - without breaking the circuit. Its tough test leads stow neatly in the back of the tester, making it easy to tote the T5 in your tool pouch. Detachable SlimReachâ„¢ test probes are customized for national electrical standards. The test leads accept optional accessories such as clips and specialty probes. The optional H5 holster lets you clip the T5 onto your belt.
Product Highlights
  • Fluke 62 Max+ Infrared Thermometer
  • with Dual-point Laser Sighting
  • Wide temperature range from -30° to 650°C (-20° to 1202F)
  • 12:1 distance-to-spot ratio
  • ±1% Accuracy of the reading.
  • Dual, rotating lasers to accurately identify spot size
  • Rugged performance
  • Survives 9.8 foot/3 meter drops to wood floors
  • Water and dust resistance
  • IP54 rated to withstand rain, splashing liquids, dust and dirt
  • Small and easy to use
  • Ergonomic fit to "feel" good in your hand
  • Multi-angle
  • Fluke T5-600 600V Voltage, Continuity and Current Electrical Tester
  • Automatically measures volts ac and volts dc with precise digital resolution
  • Displays resistance to 1000O
  • Easy and accurate OpenJaw current measurement
  • Continuity beeper
  • Rugged enough to withstand a 10-foot (3m) drop
  • Detachable SlimReach probe tips
  • Test leads accept Fluke accessory test clips
  • Can stay connected much longer than solenoid type tester
  • Auto off mode to conserve battery life
  • Fluke 1AC-A1-II Non-Contact Voltage Tester
  • Fits in a shirt pocket for convenience
  • Detects 90 to 1000 VAC
  • All outer surfaces are non-conductive for safety
  • Detects voltage without metallic contact
  • Quickly locates the hot, neutral and ground terminals in any receptacle. (1AC only)
Each Unit Includes
  • IR Thermometer
  • Electrical Tester
  • Voltage Detector
Webinars
Electrical Safety Measurement Webinar with Fluke
Technical Resources
Specifications
Jaw opening 12.9 mm (0.5 in)
Max wire size 1/0 THHN Cable
Current range AC rms 0 to 100.0 A
Accuracy AC current (50/60 Hz) 3% ± 3 counts
AC response Averaging
Voltage range AC/DC 0 to 600 V
Voltage accuracy AC 1.5% ± 2 counts
DC 1% ± 1 count
Resistance range 0 to 1000 Ω
Continuity beeper threshold On at < 25 Ω, off at > 400 Ω
Volts indicator LED threshold Guaranteed on by 30 V AC
Environmental Specifications
Operating temperature -10°C to 50°C
Storage temperature -30°C to 60°C
Humidity (without condensation) 0% to 95% (5°C to 30°C);
0% to 75% (30°C to 40°C);
0% to 45% (40°C to 50°C)
Dust/water resistance Yes
Operating altitude 2000 meters max
Temperature coefficient 0.1 x (specified accuracy)/°C (< 18°C or > 28°C)
Safety Specifications
Overvoltage category CAT III 600 V AC/DC (EN61010-1)
Agency approvals UL, CSA, and VDE
Maximum voltage Between any terminal and earth ground
Mechanical and General Specifications
Size 30.5 x 51 x 203 mm
Weight 300 g
Warranty Two-years
Battery life 200 hour zinc chloride, 400 hour alkaline
Battery type 2 x AA
Low battery indicator Yes
Current sensor opening 12.9 mm
Calibration cycle 1 year
Test leads Type Heavy duty, flexible leads rated for 1000 V use.