Additel ADT912A-N2 Low Pressure Test Pump, 1/2NPT F, -14 to 60 psi
Order # ADT912A-N2
Mfg # ADT912A-N2
  • Technical Resources
  • Accessories
Order # ADT912A-N2 | Mfg # ADT912A-N2
Product Highlights
The 912A Pneumatic Pressure Test Pump is a hand operated pressure pump designed to generate pressure from 95% vacuum to 60psi (4bar). A high-quality screw press is designed for fine pressure adjustment, with an adjustment resolution up to 0.1 Pa (0.001 mbar). The 912A is a very stable low pressure calibrator. It makes use of an isothermal bellows chamber which is designed for reducing the possible effects of environmental temperature change. Most pumps make use of a check valve (non-returning valve) and are not well insulated which will cause large fluctuations in pressure with a change in ambient temperature or when the unit is touched. The 912A does not use a check valve and is remarkably stable. Two hand-tight connectors installed on the pump allow easy connecting and disconnecting to the test pump without the need for PTFE tape or wrenches. The 912A is an ideal comparison test pump for low pressure application.
  • 1/2NPT F, -14 to 60 psi
  • Portable: Only 6.2 lb!
  • Adjustment Resolution: 0.1Pa (0.001 mbar)
  • High-quality screw press for fine pressure adjustment
  • Specially designed bellows minimize leakage to guarantee excellent stability
  • Shut-off valve closes the air in the isothermal chamber during calibration
  • Built-in gas-liquid isolator protects the pump from moisture and dirt
  • Easy-to-use
Technical Resources
Additel ADT912A-N2 Low Pressure Test Pump, 1/2NPT F, -14 to 60 psi Accessories