Additel ADT273EX-GP500-PSI-N Handheld Press Calibrator, ATEX 0 to 500 psi, Gauge, 1/4NPT M
Additel ADT273EX-GP500-PSI-N Handheld Pressure Calibrator, ATEX 0 to 500 psi, Gauge, 1/4NPT M
Order # ADT273EX-GP500-PSI-N
Mfg # ADT273EX-GP500-PSI-N
  • Technical Resources
  • Specifications
  • Accessories
Order # ADT273EX-GP500-PSI-N | Mfg # ADT273EX-GP500-PSI-N
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
  • 0.02%, 0.05% FS Accuracy
  • Intrinsically Safe
  • Field Switchable Pressure Module
  • Dual Digital Pressure Module Inputs
  • Color Touchscreen Display
  • Built-in Quick Test Task Feature
  • Built-in Barometer
  • Intuitive Smartphone Like Interface
  • Bluetooth and USB Communication
  • Optional HART Communication
  • Communicates with Additel's Link Mobile App
Intrinscially Safe
A Modern User Experience:
Optional HART Communication:
Technical Resources
Specifications
Functional Features
Pressure Tare Tare value is set through the user interface
Pressure stability indicator Stability time and criteria is selectable
General Specifications
Input Channels Top: 1 electrical signal measurement channel, ?4mm banana jacks
Right side: 2 channels for external digital pressure modules, 5-core dedicated aviation plug
Bottom: embedded digital pressure module (model ADT158Ex), field switchable.
Internal: 1 embedded atmospheric pressure sensor
Barometric Accuracy ±55 Pa
Measurement Rate mV, V, mA & frequency: 3 times/sec
Pressure module: 1~10 times/sec selectable (3 as default)
Barometer: 1 time/sec
Environmental Guaranteed temperature range of technical specifications: (-10 ~ 50)°C
Operating temperature: (-20 ~ 50)°C
Storage temperature: (-30 ~ 70)°C
Humidity: 0% to 95% RH, non-condensing.
Altitude: 3000 meters
Warm-up Time 10 min to fully meet technical specifications
Port Protection Voltage 30V max
Explosion-proof Grade ATEX & IECEX: Ex ia IIC T4 Ga (Ta = -10°C ~ 50°C)
CSA: Class I, Division 1, Group A,B,C and D, T4 Ex ia IIC T4 Ga Class I, Zone 0, AEx ia IIC T4 Ga
UKCA-EX
CE Certification TUV IEC61326, IEC61010
Rohs Compliance Rohs II Directive 2011/65/EU, EN50581:2012
Protection Level IP67, 1 meter drop test
Communication Isolate USB-Type C (slave), Bluetooth
Display 4.4-inch color display capacitive screen, transflective, with LED backlight
Size 6.97" x 4.13" x 2.04" (177 mm x 105 mm x 52 mm) which doesn't include bottom ADT158Ex.
Weight 1.98 lb (0.9 kg)
Electrical Specifications
Specification Range Accuracy Resolution Note
Voltage Measurement ±300mV 0.015%RDG + 0.005%FS 1uV Impedance: >100MΩ
±30V 0.015%RDG + 0.005%FS 0.1mV Impedance: >1MΩ
Current Measurement ±30mA 0.015%RDG + 0.005%FS 0.1uA Impedance: < 40Ω
Frequency Measurement 0.01~50000Hz (auto range) 0.005% RDG + 2 last digit 6-digit auto-resolution Min threshold voltage: 2.5V
Units: Hz, kHz, MHz, CPM, CPH, s, ms, us
Switch On-Off Measurement Inspection voltage: (3 ~ 30)V
Response speed: < 10ms, supports wet and dry switch
Pulse Count 0 ~ 9999999, optional rising edge and falling edge
Min threshold voltage: 2.5V
Loop Power 20V ± 10%, max output impedance: 320Ω, max load current: 25mA
Pressure Technichal Specifications
Pressure resolution 4, 5, or 6 digit resolution (user selectable)
Temperature Compensation -10°C~50 °C
Specifications Refer to the technical specification of the ADT158Ex and ADT161Ex
Additel ADT273EX-GP500-PSI-N Handheld Pressure Calibrator, ATEX 0 to 500 psi, Gauge, 1/4NPT M Accessories
checkbox-empty
checkbox-checked
Additel ADT158EX Intelligent Digital Pressure Modules, pressure ranges to 60,000 psi
checkbox-empty
checkbox-checked
Additel ADT161 Intelligent Digital Pressure Module
Additel 9906A Carrying case for handheld calibrators