Xantrex XFR600-4 USED FOR SALE DC Power Supply,600V/4A/2400W
Used Xantrex XFR600-4 DC Power Supply, 600V/4A/2400W
Order # XFR600-4-USED
Mfg # XFR600-4-USED
  • Technical Resources
Order # XFR600-4-USED | Mfg # XFR600-4-USED
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
  • Voltage: 0-600V
  • Current: 0-4A
  • Power: 2400W
  • Zero voltage "Soft Switching"
  • Simultaneous front panel display of output voltage and current
  • Constant voltage or constant current operation
  • Standby mode
  • Remote sense with 5 V line loss compensation
  • LabVIEW® and LabWindows® drivers
Protection Features
  • Over voltage protection
  • Over temperature protection
The Xantrex XFR600-4, 2.4 kW programmable DC power supply provides clean, reliable power for research, product development, and production test applications. The supplies are ideal for OEM applications where high power and a wide adjustment of output voltage or current are required in a full 19-inch rack package.