Used Fluke I1730-FLEX6000 Flexible Current Probe 36" for 1736 -1738
Order # I1730-FLEX6000-USED
Mfg # I1730-FLEX6000
call-regular 800-828-1470
  • Overview
Order # I1730-FLEX6000-USED | Mfg # I1730-FLEX6000
Call for price
Also Available:
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
The Fluke 1730 Energy Logger 36 inch iFlex flexible current probes expand the measurement range of the Fluke 1730 to 6000A AC while providing the ultimate measurement flexibility. The iFlex probes connect directly to the energy logger, displaying current measurements without error prone scaling factors. The 1.8 m (6 ft) cord allows separation between the measurement location and the energy logger making it easier to view the display. Fluke 1730 Energy Logger iFlex cables are available in 12, 24, and 36 inch.