Fluke 5520A-600-USED FOR SALE High Performance Multi-Product Calibrator w/ 600 MHz Oscope
Used Fluke 5520A-600 High Performance Multi-Product Calibrator with 600 MHz Oscilloscope
Order # 5520A-600-USED
Mfg # 5520A-600
  • Technical Resources
Order # 5520A-600-USED | Mfg # 5520A-600
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
Fluke 5520A Multi-Product Calibrator expands your workload coverage even further with improved accuracy in nearly all areas. The 5520A offer the excellent stability, linearity and low noise performance you expect from Fluke. And each unit is shipped with test data and a certificate of traceability to nationally recognized standards so you can put it to work right away. Several additional features and functions, including:
  • Multi Product Calibrator with a 600 MHZ Oscillopscope
  • Lower output uncertainties to meet the requirements of 5 1⁄2 and 6 1⁄2 digit multimeters.
  • Current output expanded to 20A. Verify current clamps to 1000A using the 5500A/COIL 50-Turn Coil accessory.
  • Improved phase and frequency accuracy and the capability to reference the 5520A to an external 10 MHz frequency standard to support calibrating frequency counters.
  • Wider capacitance calibration and resistance ranges.
  • Increased compliance voltage in current output modes. Expanded ac Volt*Hertz capacity to 330V at 100 kHz.