Tektronix MSO58B 5-BW-1000 5 Series B Mixed Signal Oscilloscope, 1 GHz, 8 Flex Ch
Tektronix MSO58B 5-BW-1000 5 Series B Mixed Signal Oscilloscope, 1 GHz, 8 FlexChannels
Order # MSO58B-5-BW-1000
Mfg # MSO58B 5-BW-1000
  • Technical Resources
  • Specifications
  • Accessories
Order # MSO58B-5-BW-1000 | Mfg # MSO58B 5-BW-1000
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
Installed Option; 1 GHz Bandwidth
Insightful measurements
  • 12-bit resolution at 1.25 GHz; 16-bit resolution at 50 MHz
  • Built-in DDCs enable multi-channel, synchronized spectrum analysis
  • Results tables, measurement statistics, and trend plot views
Advanced solutions
  • Support for over 25 serial protocols covering the most common interfaces
  • Advanced single-phase and three-phase power analysis packages
  • Measurement tools for signal integrity and power integrity
  • Optional Windows® operating system lets you run PC software
More ways to see more signals
Versatile inputs and advanced probing technology let you see more.
  • Includes 500 MHz or 1 GHz probes with just 3.9 pF input capacitance
Work and collaborate almost anywhere
  • Using just a web browser, connect and control the scope within your own network
  • Optional TekDrive one-button cloud storage facilitates record-keeping and collaboration
Each Unit Includes
  • One low capacitance 10X passive probe for each input channel
    • 350 MHz or 500 MHz models include TPP0500B 500 MHz probes
    • 1 GHz or 2 GHz models include TPP1000 1 GHz probes
  • Probe accessory kit
  • Installation and safety manual in English, Japanese, and Simplified Chinese (not shown)
  • Front cover with integrated accessory pouch
  • Mouse
  • Power cord
  • 1 year warranty covering all parts and labor on the instrument and included probes
Technical Resources
Specifications
Input Channels 4,6 or 8 FlexChannel inputs.
Each FlexChannel provides 1 analog signal input or 8 digital logic inputs with TLP058 probe
Auxiliary trigger input
Bandwidth 350 MHz, 500 MHz, 1 GHz, 2 GHz
Sample Rate 6.25 GS/s
Record Length Up to 500 Mpoints on all analog/digital channels
Internal Data Storage 250 GB removable SSD
Protocol Decode Over 25 protocols available
Signal Generator 13 standard waveform types, plus arbitrary
100 MHz maximum frequency
Digital Voltmeter 4 digit
Trigger Frequency Counter 8 digit
Display 15.6-inch (385 mm)
TFT color HD (1920 x 1080) resolution capacitive (multi-touch) touchscreen
Tektronix MSO58B 5-BW-1000 5 Series B Mixed Signal Oscilloscope, 1 GHz, 8 FlexChannels Accessories