Starrett EC799B-6/150
Starrett EC799B-6/150
Order # EC799B-6/150
Mfg # EC799B-6/150
call-regular 800-828-1470
Save 4%
Loading...
Loading...
  • Overview
Starrett EC799B-6/150
Order # EC799B-6/150 | Mfg # EC799B-6/150
Save 4%
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
  • Lightweight, ergonomic design 
  • Last measuring position retained when shut off 
  • Large, easy-to-read, high-contrast LCD digital readout 
  • Inch/millimeter conversion reads .0005" or 0.01mm 
  • Zero at any position 
  • Fine adjustment thumb wheel 
  • Hardened stainless steel body 
  • Auto-Off after 30 minutes 
  • Integrated depth rod 
  • RS232 output 
  • Output jack 
  • Works well with Starrett DataSure Wireless Data Collection Systems
  • Range (in): 0-6" 
  • Range (mm): 0-150mm 
  • Resolution (in): .0005" 
  • Resolution (mm): 0.01mm 
  • SPC Output: Yes 
  • Construction Material: Stainless Steel 
  • Display Type: LCD 
  • Inside Jaw Depth (in): .625" 
  • Inside Jaw Depth (mm): 16 mm 
  • Outside Jaw Depth (in): 1.50" 
  • Outside Jaw Depth (mm): 38 mm 
  • Case Type: Plastic 
  • Accuracy (in): 0-4”: (+/-.001”) >4” - 6”: (+/-.0015”) 
  • Accuracy (mm): 0 -100mm: (+/- 0.02mm) >100mm - 150mm: (+/- 0.04mm)