Rohde SMF100A-B144-RENT2 Microwave Signal Generator, 1GHz to 43.5GHz
Rohde & Schwarz SMF100A-B144 for Rent, Microwave Signal Generator, 1GHz to 43.5GHz
Order # SMF100A-B144-RENT2
Mfg # SMF100A-B144-RENT2
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # SMF100A-B144-RENT2 | Mfg # SMF100A-B144-RENT2
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Have a Question?
Speak to a Transcat Rental Expert at 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
1GHz-44GHz Signal Generator The SMF100A microwave signal generator delivers pure signals up to 43.5 GHz. New options can extend the frequency range of SMF100A upward to 43.5 GHz and downward from 1 GHz to 100 kHz. These new capabilities are particularly attractive for the aerospace and defense sector as well as manufacturers of microwave modules and components who demand a highly precise, flexible signal source covering a wide frequency range. The SMF100A microwave signal generator offers an output power of up to 26 dBm (at 20 GHz). It is thus an ideal signal source for mixer measurements. This unit even replaces local oscillators of high-level mixers without requiring an additional amplifier, which simplifies the test setup and reduces costs. The SMF100A has an unprecedented SSB value of typ. -120 dBc (at 10 GHz/10 kHz offset) and its high harmonics and spurious suppression allow users to control DUTs by means of ultra-pure signals. Users benefit from a flexible signal source that covers a wide frequency range and is capable of handling a variety of measurement requirements.