Elektro-Automatik BT20500-180 for Rent, Battery Tester, 500V, 180A, 30kW
Order # BT20500-180-RENT3
Mfg # BT20500-180
  • Technical Resources
Order # BT20500-180-RENT3 | Mfg # BT20500-180
Product Highlights
The Elektro-Automatik BT20500-180 are two quadrant devices which can perform the function of a charger as well as that of an electronic load (discharging). In discharging mode the device is regenerative and feeds the energy back into the local grid with an efficiency of up to over 96%. The output per channel of the battery tester with regenerative energy recovery BT20500-180 Triple with a DC voltage of up to 500 V allows positive and negative currents of up to 180 A as a two quadrant device. The flexible output stages (autoranging) provide the user with a wide voltage, current and power range and hence a wider field of working than traditional battery tester.
Voltage Range 0 - 500 V
Current Range +/- 180 A
Max Power Range +/- 30kW
Efficiency Sink/Source (up to) 96.5 %