Elektro-Automatik BT20010-400 TRIPLE for Rent, Battery Tester, Triple Output, 10V, 400A (1200A max), 12kW
Order # BT20010-400-TRIPLE-RENT3
Mfg # BT20010-400 TRIPLE
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # BT20010-400-TRIPLE-RENT3 | Mfg # BT20010-400 TRIPLE
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Have a Question?
Speak to a Transcat Rental Expert at 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
The Elektro-Automatik BT 20010-400 are two quadrant devices with 3 channels which can perform the function of a charger as well as that of an electronic load (discharging). In discharging mode the device is regenerative and feeds the energy back into the local grid with an efficiency of up to over 95%. The output per channel of the battery tester with regenerative energy recovery BT 20010-400 Triple with a DC voltage of up to 10 V allows positive and negative currents of up to 400 A as a two quadrant device. The flexible output stages (autoranging) provide the user with a wide voltage, current and power range and hence a wider field of working than traditional battery tester.
Voltage Range 0 - 10 V
Current Range +/- 400 A (Per Ch.)
Max Power Range +/- 12kW
Efficiency Sink/Source (up to) 95.1 %