Rent the Fluke Calibration DAQ-STAQ-1586-2588 DAQ-STAQ Module w/Adapter Card & Cable for 1586A
Fluke Calibration DAQ-STAQ-1586-2588 for Rent, DAQ-STAQ Module with Adapter Card & Cable for 1586A
Order # DAQ-STAQ-1586-2588-RENT1
Mfg # 1586-2588-KIT
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Specifications
Order # DAQ-STAQ-1586-2588-RENT1 | Mfg # 1586-2588-KIT
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Have a Question?
Speak to a Transcat Rental Expert at 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
The kit contains everything you need to connect a DAQ-STAQ multiplexer to your 1586A mainframe. The DAQ-STAQ is designed for high-accuracy measurements in secondary temperature calibration labs. Easily connect/disconnect thermocouples, PRTs and thermistors. There are twenty mini-jack thermocouple inputs and gold-plated PRT/thermistor connectors for up to 10 4-wire connections.
Features
  • 1586-2588-KIT DAQ-STAQ Multiplexer
  • Adapter Card
  • Interface Cable
Specifications
Maximum input 50V
Offset voltage <2_V
3-wire internal resistance mismatch <50 mΩ