Kepco BOP20-20M for Rent, Bi-Polar DC Power Supply, 20V, 20A, 400W
Order # BOP20-20M-RENT3
Mfg # BOP20-20M
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # BOP20-20M-RENT3 | Mfg # BOP20-20M
Request a Rental Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Rental Expert: 800.264.4059
Have a Question?
Speak to a Transcat Rental Expert at 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
The Kepco BOP20-20M, while a fully rated power supply (20V, 20A), is also a high-powered operational amplifier with full 4-quadrant, bipolar operation. The output is capable of both sustained DC and the replication of arbitrary AC waveforms. The voltage and current outputs can be controlled smoothly and linearly through the entire rated plus and minus ranges, passing smoothly through zero with no polarity switching.
Features of the Kepco BOP20-20M include:
  • Source and sink 100% of their current rating.