Elektro-Automatik BT20360-80 TRIPLE for Rent, Battery Tester, Triple Output, 360V, 80A (240A max), 30kW
Order # BT20360-80-TRIPLE-RENT3
Mfg # BT20360-80 TRIPLE
  • Technical Resources
Order # BT20360-80-TRIPLE-RENT3 | Mfg # BT20360-80 TRIPLE
Product Highlights
The Elektro-Automatik BT20360-80 are two quadrant devices with 3 channels which can perform the function of a charger as well as that of an electronic load (discharging). In discharging mode the device is regenerative and feeds the energy back into the local grid with an efficiency of up to over 95%. The output per channel of the battery tester with regenerative energy recovery BT20360-80 Triple with a DC voltage of up to 360 V allows positive and negative currents of up to 80 A as a two quadrant device. The flexible output stages (autoranging) provide the user with a wide voltage, current and power range and hence a wider field of working than traditional battery tester.
Voltage Range 0 - 360 V
Current Range +/- 80 A (Per Ch.)
Max Power Range +/- 30kW
Efficiency Sink/Source (up to) 95.8 %