Xantrex XHR20-50 USED FOR SALE DC Power Supply,20V/50A
Used Xantrex XHR20-50 DC Power Supply, 20V/50A
Order # XHR20-50-USED
Mfg # XHR20-50-USED
  • Technical Resources
Order # XHR20-50-USED | Mfg # XHR20-50-USED
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
  • Voltage: 0-20V
  • Current: 0-50A
  • Power: 1000W
  • Zero voltage "Soft Switching"
  • Power Factor Correction (PFC)
  • Simultaneous front panel display of output voltage and current
  • Constant voltage or constant current operation
  • Choice of front or rear connectors
  • Ten-turn front panel knobs
  • Standby mode
  • Remote sense with 5 V line loss compensation