Valhalla Scientific 2575A USED FOR SALE AC/DC Active Current Shunt
Used Valhalla Scientific 2575A AC/DC Active Current Shunt
Order # 2575A-USED
Mfg # 2575A-USED
  • Overview
  • Specifications
Order # 2575A-USED | Mfg # 2575A-USED
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
A versatile, powerful calibration instrument.
The 2575A Precision AC-DC Active Current Shunt measures both AC/DC current and works as a standard for low-level resistance calibration requirements.
What's New?
  • Built-in precision gain 10 chopper stabilizer buffer amplifier.
What's Wrong With Using DC Resistors to Certify AC Current?
Plenty! To start with most lab standard resistors are designed to permit close trimming to a nominal DC value. These DC resistors contain inductive components, which even though very small, can result in significant AC voltage error (especially in the lower resistance values). To this end, each range of the 2575A utilizes a specially designed non-inductive resistance element which insures a flat frequency response to 10KHz.
AC & DC Current Measurement to 100 Amps
In the current measurement mode, the 2575A offers six independent switch selectable ranges from 1 milliamp full scale to 100 amperes. All but the maximum range feature 100% overrange capability. The 100A, 10A and 1A range shunt resistors are fan cooled to insure minimum heat rise and thereby maximize thermal stability (<0.001% per°C).
Four-Terminal Performance You Can Bank On
When used as a lab standard resistance bank, the 2575A provides six decade values of 4-terminal resistors from .001 ohm to 100 ohms all ranges independentlhy calibratable. is independently adjustable.
Built-In Chopper Stabilizer Amplifier
Amplifier Characteristics:
  • Amplitude Gain: 10.000
  • Gain Accuracy: ± 0.01% 10µV RTI @ DC
  • Frequency Response: ± 0.1% to 10 Khz
  • Input Resistance: Greater than 1010Ω
  • Output Resistance: Less than 0.1Ω
  • Temperature Range: 0 to 50°C
  • Temperature Coefficient: Less than .001% per °C
  • Voltage Drop (before amplifier): 100.00 mV for full scale input current
  • Power: 115/230 VAC 50-60 Hz 12 Watts
  • Size: 3.5"H x 17"W x 10"D (8.9cm x 43.2cm x 25cm)
  • Weight: 8 lbs. (3.6KG) Net 13 lbs. (5.9 KG) Shipping
Specifications
100A 0.001Ω ±0.05% ±0.1% DC to 1kHz
20A 0.01Ω ±0.02% ±0.1% [1] DC to 10kHz
2A 0.1Ω ±0.02% ±0.1% DC to 10kHz
200mA ±0.01% ±0.1% DC to 10kHz
20mA 10Ω ±0.01% ±0.1% DC to 10kHz
2mA 100Ω ±0.01% ±0.1% DC to 10kHz
NOTES: [1] AC accuracy is ±0.5% of range above 1kHz