Keysight / Agilent 11713B USED FOR SALE Attenuator/Switch Driver
Used Keysight / Agilent 11713B Attenuator/Switch Driver
Order # 11713B-USED
Mfg # 11713B-USED
  • Technical Resources
Order # 11713B-USED | Mfg # 11713B-USED
Also Available:
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
  • Controls a combination of 2 programmable attenuators and 2 SPDT switches
  • Or controls up to 10 SPDT switches
  • 10-microsecond response time
  • 2,000,000 switching cycles
  • GPIB with USB and LAN options for easy remote integration
  • Standard SCPI programming language
  • Full backward compatibility with the Agilent 11713A
  • 24V, single voltage
  • 1.7 A maximum continuous current