Order # 8082A-USED
Mfg # 8082A
  • Technical Resources
Used Keysight / Agilent 8082A Dual Output Pulse Generator, 1kHz-250MHz
Order # 8082A-USED | Mfg # 8082A
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Keysight 8082A Features
  • < 1 ns variable transition times
  • Ultra-clean 50 ohms source
  • Switch-selectable ECL levels
  • Dual ± 5 V outputs
  • Output: maximum amplitude is 5 V from 50 ohms into 50 ohms.  Maximum output voltage is ± 5 V (amplitude + offset)