Keysight / Agilent 8753D-006 Used for Sale
Used Keysight / Agilent 8753D-006 Network Analyzer, 30kHz to 6GHz
Order # 8753D-006-USED
Mfg # 8753D-006
call-regular 800-828-1470
  • Overview
Order # 8753D-006-USED | Mfg # 8753D-006
Call for price
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
Option 006 - 6 GHz Frequency Extension, Option 1D5 - High Stability Frequency Reference
Features:
  • Frequency range: 30 kHz to 6.0 GHz
  • Frequency resolution: 1 Hz
  • Power range: -85 dBm to +10 dBm
  • Power accuracy: ±0.05 dB
  • Up to 110 dB dynamic range
  • Phase range: ±180°
  • Measurement resolutions: .001 dB, .001°, 0.01 ns marker resolution
  • Integrated s-parameter test set
  • Save/recall to built-in disk drive
  • Color display
  • Time domain analysis (with option 010)
  • Input impedance: 50 ohms
  • Connectors: 7 mm precision
  • HP-IB, parallel, RS-232 interfaces
  • 90-132 Vac; 48-66, 400 Hz operation / 198-264 Vac; 48-66 Hz operation
  • Weight: 75 lb; Size: 222 mm (8.75 in)H x 425 mm (16.75 in)W x 508 mm (20.0 in)D