Keysight / Agilent 83640A USED FOR SALE
Used Keysight / Agilent 83640A Synthesized Swept Signal Generator, 10MHz to 40GHz
Order # 83640A-USED
Mfg # 83640A
  • Overview
Order # 83640A-USED | Mfg # 83640A
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
  • Frequency range: 10 MHz to 40 GHz
  • Sweep modes: Step, List, Ramp
  • Maximum power: < 26.5 GHz: +10 dBm
  • Maximum power: > 26.5 GHz: +6.0 dBm
  • Power sweep range: -20 dBm to maximum power
  • Phase noise (38 GHz at 10 KHz): -70 dBc
  • Max FM deviation (locked): +/- 8 MHz
The Keysight 83640A synthesized sweeper is the standard of excellence for applications requiring the high performance and accuracy of a synthesized source and the speed and versatility of a sweep oscillator. Synthesized broadband frequency coverage and precise 1 Hz frequency resolution (Opt 008) are generated by indirect synthesis, enabling the Keysight 83640A to achieve low single-sideband phase noise performance. It delivers excellent harmonic performance with harmonics at least 50 dB below the carrier from 2.0 to 26.5 GHz, and at least 40 dB below the carrier above 26.5 GHz.