Keysight / Agilent 81134A Used for Sale
Used Keysight / Agilent 81134A Pulse Pattern Generator, 3.35GHz, Dual-Channel
Order # 81134A-USED
Mfg # 81134A
  • Overview
Order # 81134A-USED | Mfg # 81134A
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
When timing and performance requirements are critical, for example in high-speed serial bus applications like PCI Express or Serial ATA, its fast rise times and low intrinsic jitter allow the precise and in-depth characterization of devices, e.g. receivers or backplanes. On top of that, it allows to generate application-specific signal levels like pre- and de-emphasis (PCI Express) or squelch (Serial ATA). The Keysight 81134A lets you test your DUT instead of the pulse or data source!
  • Hardware-based PRBS
  • Memory-based pattern generation
  • Basic test patterns for Infiniband, PCI-Express and Serial ATA
  • PC-based Pattern Management Tool, easier to handle long patterns: generate, modify and store patterns on a Microsoft Windows based PC and an easy-to-use function to quickly load the selected pattern to the 81134A via one of the remote control interfaces GPIB, LAN or USB
  • Clock and data signals distortion
  • Versatile variable cross-point
  • Jitter insertion capabilities
  • Frequency, level and shape of injected jitter variation emulate real-world signals, e.g. by connecting an arbitrary waveform generator like the Keysight 33220A to the Pulse Pattern Generators delay control input