Keysight / Agilent 3335A Used for Sale
Used Keysight / Agilent 3335A Synthesizer/Level Generator, 200Hz-80MHz, 50ohm
Order # 3335A-USED
Mfg # 3335A
  • Technical Resources
Order # 3335A-USED | Mfg # 3335A
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
This unit combines the frequency, accuracy and stability of a synthesized generator with time-saving convenience of digital sweeper. It incorporates a state-of-the-art attenuator with accuracies of up to + .025 dB over the 81 MHz frequency range. Frequency stability up to + 1 x 10-8 / day is provided by an internal temperature-controlled oscillator.
  • Resolution: .001
  • Harmonic Distortion: 200 Hz-10 MHz <-45 dBc; 10 MHz-80 MHz <-40 dBc
  • Amplitude Range: -88.74 dBm to + 13.01 dBm depending on options and impedance, HP-IB +13 to -86.98dBm amplitude range, 0.001Hz