Keysight / Agilent N5750A Used for Sale
Used Keysight / Agilent N5750A DC Power Supply, 150V, 5A, 750W, GPIB, LAN, USB, LXI
Order # N5750A-USED
Mfg # N5750A
  • Overview
Order # N5750A-USED | Mfg # N5750A
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
  • Output Ratings
  • Voltage: 150 V
  • Current: 5 A
  • Power: 750 W
  • Programming Accuracy
  • Voltage 0.05%+ 75 mV
  • Current 0.1%+ 5 mA
  • Ripple & Noise
  • CV p-p: 100 mV
  • CV rms: 12 mV
  • CC rms: 18 mA
  • Load Regulation
  • Load Effect (change from 10% to 90%) Voltage: 17 mV
  • Load Effect (change from 10% to 90%) Current: 6 mA
  • Load Transient Recovery Time: ≤2 ms
Keysight basic DC power supplies offer essential features for a tight budget. The Keysight 750W, single output N5750A provides universal AC input, GPIB, LAN, USB, LXI compliance, and analog/resistance control of output voltage and current. It delivers solid performance and a variety of basic and enhanced capabilities in a compact 1U package.