Keysight / Agilent 6674A Used for Sale
Used Keysight / Agilent 6674A DC Power Supply, 0-60V, 0-35A, 2100W, GPIB
Order # 6674A-USED
Mfg # 6674A
  • Overview
Order # 6674A-USED | Mfg # 6674A
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Product Highlights
  • Output Ratings
  • Output voltage: 0 to 60 V
  • Output current (40°C): 0 to 35 A
  • Programming Accuracy at 25°C ±5°C
  • Voltage 0.04% + 60 mV
  • Current 0.1% + 25 mA
  • Ripple & Noise from 20 Hz to 20 MHz
  • Voltage rms: 1.25 mV
  • Peak-to-Peak: 11 mV
  • Current rms: 25 mA
Keysight high performance DC power supplies offer speed and accuracy for test optimization. The single output, 2000 W GPIB 6671A-6675A provide fast, low-noise outputs; analog control of output voltage and current; and fan-speed control to minimize acoustic noise.
The Keysight 2100W, GPIB, single output 6674A is a highly efficient low-noise supply that maximize test throughput and is designed to offer excellent reliability, low ripple and noise, and extremely accurate built-in measurements of voltage and current.