Order # 66106A-USED
Mfg # 66106A
  • Technical Resources
Used Keysight / Agilent 66106A DC Power Module, 200V, 0.75A, 150W
Order # 66106A-USED | Mfg # 66106A
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Key Features & Specifications
Output Ratings
  • Output voltage: 0 to 200 V
  • Output current: 0 to 0.75 A
  • Maximum power: 150 W
Programming Accuracy at 25°C ±5°C
  • Voltage 0.03% + 90 mV
  • Current 0.03% + 0.4 mA
Ripple & Noise (20 Hz to 20 MHz)
  • Voltage rms: 30 mV
  • Voltage Peak-to-Peak: 50 mV
  • Current rms: 1 mA
Description
Keysight high performance DC power supplies offer speed and accuracy for test optimization. The modular power system, 1200 W per mainframe, GPIB 66100 series permits up to 8 outputs of 150 W per output in 4U of rack space; reconfigure fast with easily swappable modules; fast, low-noise outputs; and LIST mode and advance triggering system.
The Keysight 150W, GPIB, module output 66106A is a flexible modular supply designed for automated testing that helps meet changing requirements in ATE and production test with a modular design that conserves rack space and simplifies system cabling and assembly.