Chroma 62024P-80-60 USED FOR SALE DC Power Supply,80VDC/60A/2400W
Used Chroma 62024P-80-60 DC Power Supply, 80VDC/60A/2400W
Order # 62024P-80-60-USED
Mfg # 62024P-80-60-USED
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Technical Resources
Order # 62024P-80-60-USED | Mfg # 62024P-80-60-USED
Call for price
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
  • Volts: 0~80V
  • Current: 0~60A
  • Power: 2400W
  • Digital encoder knobs, keypad and function keys
  • Power Factor Correction (0.95)
  • High-speed Programming
  • Precision V&I Measurements
  • Current sharing for parallel operation with Master/Slave Control
  • Auto Sequencing Programming: 10 Programs / 100 Sequences / 8 bit TTL
  • Voltage & Current Slew Rate Control
  • OVP, Current Limit, Thermal protection
  • Remote sense, 5V line loss compensation
  • APG (Analog Programmable Interface) with Isolated Analog Interface Card
  • Optional GPIB control with SCPI
  • Standard RS-232 interface
  • LabView and Labwindows
  • CE Certified
Applications:
  • Soft Start Testing
  • Voltage Step Waveform
  • D/D Converter Sag Testing
  • D/D Converter Cycle Drop Testing
  • D/D Converter Surge Testing
  • Pulse Charge of Battery
  • Life Cycle Testing
  • Line Regulation Testing
  • Turn on Time of Setting 80V
  • Voltage Sequence Program
The 62000P Series includes 8 different models ranging from 600W to 5000W, up to 100A and up to 600V. Due to their constant power operating envelope a single instrument can provide both high voltage/low current AND low voltage/high current thereby reducing the number of supplies needed in typical ATE applications.