BK Precision XLN10014 USED FOR SALE DC Power Supply,100V 14.4A,1.44kW
Used BK Precision XLN10014 DC Power Supply, 100V, 14.4A, 1.44kW
Order # XLN10014-USED
Mfg # XLN10014-USED
  • Technical Resources
Order # XLN10014-USED | Mfg # XLN10014-USED
Also Available:
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
  • Compact, high density, 1U package
  • USB and RS485 Interface
  • External analog programming interface
  • Easy to configure master/slave mode for series & parallel connection of up to 4 units
  • Control up to 31 power supplies from one PC synchronized via the RS485 interface
  • Application software providing remote control capabilities included
  • Programmable voltage and current slew rate allow for "soft starting" of loads
  • LabVIEW (TM) drivers available
  • 5 V/1 A fixed output for auxiliary output