Ametek PLW6K-120-300-USED Programmable Water-cooled DC Electronic Load,120V,300A,6kW
Used AMETEK PLW6K-120-300 Programmable Water-cooled DC Electronic Load, 120V, 300A ,6kW
Order # PLW6K-120-300-USED
Mfg # PLW6K-120-300
  • Technical Resources
Order # PLW6K-120-300-USED | Mfg # PLW6K-120-300
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
Overview
Description
Closed-case Calibration
Individual FET Protection
Ultra-low Voltage Operation
The PLW design allows the programmable electronic load to operate at voltage levels approaching .1V. They will typically dissipate full rated current below 1% of their maximum rated voltage. For example, a 60V unit designed to dissipate 1500A will allow the user to operate at .6V and still dissipate the full amount.
Ametek PLW6K-120-300 Highlights
  • 2U-High, 27.5" Depth, Built-In Water Valve for De-Condensation, Programming Resolution 14 Bits, GPIB and RS-232.