Keysight / Agilent E4982A-300 USED FOR SALE LCR Meter,1MHz to 3GHz
Used Keysight / Agilent E4982A-300 LCR Meter, 1MHz to 3GHz
Order # E4982A-300-USED
Mfg # E4982A-300-USED
  • Technical Resources
Order # E4982A-300-USED | Mfg # E4982A-300-USED
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
The E4982A LCR meter provides the best performance for passive component manufacturing such as SMD inductors and EMI filters where impedance testing at high frequencies (1 MHz to 300 MHz / 500 MHz / 1 GHz / 3 GHz) is required.
Frequency
  • Four frequency options: 1 MHz to 300 MHz / 500 MHz / 1 GHz / 3 GHz, upgradable
Measurement Time
  • High speed measurement: 0.9 ms (Mode 1), 2.1 ms (Mode 2), 3.7 ms (Mode 3)
Basic Accuracy And Impedance Range
  • 0.8% basic accuracy with unparalleled measurement repeatability
  • Wide impedance measurement range from 140 mΩ to 4.8 kΩ
More Features
  • Compatible SCPI commands and Handler interface with the 4287A
  • Small test head (the same size as 4287A)