Keysight 4285A USED FOR SALE Precision LCR Meter 75kHz to 30MHz
Used Keysight 4285A Precision LCR Meter, 75kHz to 30MHz
Order # 4285A-USED
Mfg # 4285A-USED
  • Technical Resources
Order # 4285A-USED | Mfg # 4285A-USED
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
4285A Precision LCR Meter, 75 kHz to 30 MHz
Frequency
  • 75 kHz to 30 MHz in 100 Hz steps
Basic Accuracy
  • 0.1% basic accuracy
Measurement Time
  • High-speed measurements: 30 ms/meas.
More Features
  • Constant V or I test signal level
  • 10 A DC bias with the 42841A
  • List sweep measurement capability
The 4285A precision LCR meter provides a precise, reliable, high-speed solution for component and material measurement. For demanding RF component tests, the 4285A offers a higher test-frequency range, from 75 kHz to 30 MHz. Whether in research and development, production, quality assurance, or incoming inspection, the 4285A will meet all of your LCR meter test and measurement requirements.