Keysight / Agilent 4275A USED FOR SALE Multi-frequency LCR Meter, 10kHz-10MHz
Used Keysight / Agilent 4275A Multi-frequency LCR Meter, 10kHz to 10MHz
Order # 4275A-USED
Mfg # 4275A-USED
  • Overview
Order # 4275A-USED | Mfg # 4275A-USED
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
The HP 4275A LCR Meter offers many features such as multi-spot frequencies, continuously variable test signal levels, multi-parameter measurements and basic accuracy of 0.1% with 4 1/2 or 5 1/2 (high res mode) digital resolution. This enables the 4275A to cover a wide variety of measurement requirements on most electronic materials and devices over a frequency range of 10 kH to 10 MHz in 10 spot frequencies.
  • Measure: L/C - D/Q/ESR/G R - X/B/L/C Z - ?
  • Test Frequencies: 10 kHz - 10 MHz
  • Test Signal Level: 1 mV - 1 V rms
  • 0.1% Basic Accuracy
Test parameters:
  • Inductance: 100.00 nH to 10.00 H (accuracy 0,1%)
  • Capacitance: 1.0000 pF to 100.00 µF (accuracy 0,1 %) .
  • Resistance, impedance: 1.0000 Ohm to 10.000 MOhm
  • Q-Factor: 0,01 to 9900
  • Conductance: 1.0000 µS to 10.00 S (accuracy 0,1%)