Fluke 719PRO-300G Used for Sale Electric Pressure Calibrator 300PSIG
Used Fluke 719PRO-300G Electric Pressure Calibrator 300PSIG
Order # 719PRO 300G-USED
Mfg # 719PRO 300G
  • Technical Resources
  • Specifications
  • Accessories
Order # 719PRO 300G-USED | Mfg # 719PRO 300G
Also Available:
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
  • Unique integrated electric pump for one handed pressure calibration
  • Test pressure switches easily with easy-to-use switch test function
  • Precision pressure adjust vernier for easy and accurate pressure calibration
  • Ideal accuracy and performance (0.025 %) for reference class transmitter calibration
  • 30 PSI, 150 PSI and the new 300 PSI pressure ranges
  • Programmable pressure calibrator pump limit:
  • - eliminates over-pressurization
  • - allows the user to program target pressures for pumping
  • Extended pressure measurement range with any of 29 700Pxx Pressure Modules
  • Pump cleanout ports reduce pump failures from moisture and fluid damage
  • Fluid trap included with the unit to mitigate chance of fluid damage in at-risk applications
  • Precision temperature measurement with optional RTD probe
Technical Resources
Specifications
Pressure Measurement
Range -12 to 300 PSI / -0.8 to 20 bar
Resolution 0.01 PSI, 0.001 bar
Accuracy (1 year) ± 0.025 % of full scale, 6 months ± 0.035 % of full scale,
1 year Dry Air and non-corrosive gas only
Temperature effect (all ranges) Add ± 0.002 % F.S./°C for temps outside of 15 °C to 35 °C
No effect on accuracy on all functions from 15 °C to 35 °C
Function Range Resolution Accuracy (1 year) Comment
mA dc (simulation and measurement) 0-24 mA dc 0.001 mA ± 0.015 % of reading ± 2 counts 1000 ohm maximum load in mA source, 26 V dc maximum voltage in mA simulate
Volts dc (measurement only) 30 V dc 0.001 V ± 0.015 % of reading ± 2 counts No AC voltage measurement, do not exceed 30 V dc
Loop power supply 24 V dc N/A 24 mA at 24 V