Additel ADT761A-1K-CP600-N USED FOR SALE Automated Pressure Calibrator -0.9 bar to 70 bar, 1/4NPT F
Used Additel ADT761A-1K-CP600-N Automated Pressure Calibrator, -0.9 bar to 70 bar, 1/4NPT F
Order # ADT761A-1K-CP600-N-USED
Mfg # ADT761A-1K-CP600-N-USED
  • Technical Resources
  • Specifications
Order # ADT761A-1K-CP600-N-USED | Mfg # ADT761A-1K-CP600-N-USED
Also Available:
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
Automated Pressure Calibrator, 1000 psi pressure range, -13 to 600 psi internal module range, 1/4NPT Female pressure port type
  • Automated and self-contained pressure generation and control to 1000 psi ( 70 bar)
  • Up to 0.02%FS accuracy
  • Two removable internal pressure modules for multi-range selection
  • Control stability to 0.005%FS
  • Portable, designed for use in the field and in the lab
  • Ability to measure two external pressure modules
  • Wi-Fi, Bluetooth, USB and Ethernet communication
  • HART and profibus communication
  • Data logging and task management
  • Patented electric pump technology and improved speed
Technical Resources
Specifications
Pressure Specifications
Specification 761A-LLP 761A-D 761A-500 761A-1K 761A-APXR 761A-BP
Max Pressure Range 30 inH2O (75 mbar) 35 psi (2.5 bar) 500 psig (35 bar.g) 1,000 pisg (70 bar.g) Dependent on APXR 1,200 hPasensor
Accuracy(1) 0.05%FS 0.02%FS 0.02%FS 0.02%FS 0.01%FS 0.01%FS
Stability 0.005%FS or 0.05 Pa 0.005%FS 0.005%FS 0.005%FS 0.003%FS 0.02 hPa