Fluke Calibration 9640A-LPNX Used for Sale
Used Fluke 9640A-LPNX 4GHz Ultra Low Phase Noise RF Reference Source, 50ohm Output on Sale at Transcat.com. Fresh Calibration Certificate included.
Order # 9640A-LPNX-USED
Mfg # 9640A-LPNX
  • Technical Resources
Order # 9640A-LPNX-USED | Mfg # 9640A-LPNX
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
The Fluke Calibration 9640A and 9640A-LPNX RF Reference Sources are designed specifically for RF calibration, featuring a calibration oriented user interface, precision signal level and attenuation, high signal purity and precision low distortion modulation. This unique combination of features and performance makes them clearly superior to the general purpose signal generators and an array of ancillary equipment often used in traditional RF calibration systems. The 9604A-LPNX low phase noise version provides superior phase noise performance.
Product Highlights
  • Improved level accuracy and attenuation
  • Specifications for better test uncertainty ratios against the most demanding workloads
  • 9640A-LPNX model improved phase noise
  • Reduced close-in phase noise and specifications to 1 Hz offsets
  • Optional integrated 50 MHz frequency counter
  • Extended leveled sine frequency setting resolution
  • An enhanced mode with 10 uHz resolution at all frequencies, giving a maximum display and setting resolution of 4.023 999 999 999 99 GHz
  • Leveled sine minimum output frequency of 1 mHz
  • Replacing a function generator in many multipurpose calibration systems, enhancing the 9640A Series versatility
  • External phase modulation
  • Also with 1 MHz bandwidth for phase and frequency modulation