Used ezProbe TEX500RA 500MHz, 10X (10:1 Attenuation Ratio), Oscilloscope Probe,1.5m
Order # TEX500RA-USED
Mfg # TEX500RA
call-regular 800-828-1470
  • Overview
  • Specifications
Order # TEX500RA-USED | Mfg # TEX500RA
Call for price
Also Available:
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
The TEX500RA is a passive probe with a readout actuator integrated into the standard BNC connection. The new design is slimmer and features a reduced size compensation box with all the same specifications and abilities as before. The readout actuator pin prompts the automatic switching of the alphanumeric V/cm waveform scaling information on oscilloscopes with an on-screen display, or illuminates a x10 indicator on earlier RA capable oscilloscopes. This high impedance oscilloscope probe is designed and calibrated for use on instruments with an input impedance of 1 MOhm shunted by 15 pF. However, the TEX500RA can be low-frequency adjusted to work with instruments having an input capacitance anywhere between 10 to 35 pF. Users can further fine-tune the probe by using the three incorporated high-frequency trimming adjustments within the adjustment box near the standard BNC connection.
Specifications
X10 Setting
Attenuation Ratio 10:1
Bandwidth DC to 500 MHz
Rise Time .7ns
Input Resistance 10 MOhm w/ 1 Mohm oscilloscope input
Input Capacitance 11 pF
Compensation Range 10 to 35 pF
Working Voltage 600 VDC incl. peak AC derating w/ frequency