Tektronix TCA-292MM USED FOR SALE TekConnect Adapter with 2.92mm Input Connector
Used Tektronix TCA-292MM TekConnect Adapter with 2.92mm Input Connector
Order # TCA-292MM-USED
Mfg # TCA-292MM
  • Technical Resources
Order # TCA-292MM-USED | Mfg # TCA-292MM
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
Product Highlights
These high-speed 2.92 mm-type adapters allow a more direct connection to the signal under test requiring a 2.92 mm connection without losing performance by adding other external conversion adapters. The locking screw must be used to ensure full bandwidth performance. The 2.92 mm connector is more robust and performs at higher frequencies than an SMA connector. The 2.92 mm connector is compatible with SMA connectors, but the electrical performance will be limited to the bandwidth of the SMA connector.
  • DC to ≥25 GHz (instrument dependent)
  • 50 Ω input (only)