Keysight / Agilent 1168A USED FOR SALE InfiniiMax II Probe Amplifier 10GHz
Used Keysight / Agilent 1168A InfiniiMax II Probe Amplifier, 10GHz
Order # 1168A-USED
Mfg # 1168A-USED
  • Overview
Order # 1168A-USED | Mfg # 1168A-USED
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
Bandwidth
  • 10 GHz
Range
  • dynamic range at 3.3 V peak-to-peak
  • DC offset range at +/- 16 V
  • maximum voltage at +/- 30 V
Input impedance
  • differential input R: 50 Kohm
  • differential input C: 0.21 pF
  • single-ended input R: 25 Kohm
  • single-ended input C: 0.35 pF
Connectivity
  • N2839A differential browser
  • N5380B differential SMA head
  • N5381B differential solder-in head
  • N5425B differential ZIF head (requires Keysight N5426A ZIF tip or N5451A long-wire ZIF tip)
Use the Keysight InfiniiMax II Series 1168A probe amplifier with Infiniium Series oscilloscopes to get real-time bandwidth up to 10 GHz. The award winning InfiniiMax Series probing system supports even the most demanding mechanical access requirements without sacrificing performance.