Keysight / Agilent 1156A USED FOR SALE 1.5 GHz Active Probe
Used Keysight / Agilent 1156A 1.5 GHz Active Probe
Order # 1156A-USED
Mfg # 1156A-USED
  • Technical Resources
Order # 1156A-USED | Mfg # 1156A-USED
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
Bandwidth:
  • 1.5 GHz
Range:
  • DC Offset Range: +/- 15V
  • Dynamic Range: 5V peak-to-peak
  • For waveforms with edges >3nsec, dynamic range is >12Vpp.
Input Impedance:
  • Input R: 100 kOhm
  • Input C: 0.8 pF
Connectivity:
  • AutoProbe interface compatible
The Keysight 1156A, 1157A, and 1158A family of active probes offers R & D engineers the performance they need to probe small geometries in hard-to-reach areas on the DUT. These probes were designed specifically for the Infiniium Series, and InfiniiVision 5000, 6000 and 7000 Series 300 MHz - 1 GHz oscilloscopes.