Keysight / Agilent 1147B USED FOR SALE AC/DC Current Probe,50MHz/15A
Used Keysight / Agilent 1147B AC/DC Current Probe, 50MHz/15A
Order # 1147B-USED
Mfg # 1147B-USED
  • Overview
Order # 1147B-USED | Mfg # 1147B-USED
Also Available:
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
  • The 1147B is the replacement of the 1147A. The 1147A is now discontinued. The 1147B is 100% form, fit, function and price equivalent to the 1147A.
  • Wide bandwidth: DC to 50MHz
  • High S/N ratio, low current measurement capability
  • 15A peak, 15 ADC, 10 Arms continuous, 30A peak non continuous