Tektronix MDO34 3-BW-1000 USED FOR SALE 3 Series MDO Oscilloscope, 1 GHz, 4 TekVPI Channels
Used Tektronix MDO34 3-BW-1000 3 Series MDO Oscilloscope, 1 GHz, 4 TekVPI Channels
Order # MDO34 3-BW-1000-USED
Mfg # MDO34 3-BW-1000-USED
  • Technical Resources
  • Specifications
Order # MDO34 3-BW-1000-USED | Mfg # MDO34 3-BW-1000-USED
Also Available:
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
  • Built-in spectrum analyzer available in 1 GHz or 3 GHz versions
  • 11.6-inch HD (1920x1080) capacitive touch display is the largest in its class
  • Optional 16 digital channels for mixed signal analysis
  • Optional built-in function generator
  • Wide range of serial bus decoding options
  • Less than 6-inches deep on the bench
Typical Applications:
  • Embedded Design and IoT
Technical Resources
Specifications
Key Performance Specifications
  • 4 analog channel model
  • 100 MHz, 200 MHz, 350 MHz, 500 MHz, 1 GHz bandwidth models
  • Bandwidth is upgradable (up to 1 GHz)
  • Up to 5 GS/s sample rate
  • 10 M record length on all channels
  • >280,000 wfm/s maximum waveform capture rate
  • Standard passive voltage probes with 3.9 pF capacitive loading and 250 MHz or 500 MHz analog bandwidth
  • Spectrum Analyzer (optional)
    • Frequency range: 9 kHz - 1 GHz or 3 GHz
    • Ultra-wide capture bandwidth up to 3 GHz
  • Arbitrary Function Generator (optional)
    • 13 predefined waveform types
    • 50 MHz waveform generation