NH Research 9410-36 USED FOR SALE AC/DC Power Supply,1-to 3-Phase 400V/Phase,90A/Phase,36kW
Used NH Research 9410-36 AC/DC Power Supply, 1-to 3-Phase, 400V/Phase, 90A/Phase, 36kW
Order # 9410-36-USED
Mfg # 9410-36-USED
  • Technical Resources
  • Specifications
Order # 9410-36-USED | Mfg # 9410-36-USED
Also Available:
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
Features
  • 8 models 4kW/10.5kVA to 96kW/252kVA
  • Output AC Voltage Ranges 175, 350VRMS L-N
  • Output DC Voltage 200, 400VDC
  • Output Frequency DC, 30 to 100Hz
  • Programmable 1, 2 or 3-Phase modes
  • Full 4 quadrant AC source operation
  • High resolution waveform capture on all V & I
  • Sink power regenerated back to facility
  • 9" Touch-Panel user interface
  • SCPI programming & NI LabVIEW drivers
Advantages
  • Bi-directional AC Inverter testing & µgrid simulation
  • More reactive power per kW
  • Simplifies automated test stand development
    • Software selectable 1, 2, or 3 Phase operation
    • Isolated digital inputs & outputs
    • Built-in SW watchdog & safety limits
  • Software tools to shorten test development time
    • PC-based tools & NI certified drivers
    • NI certified LabVIEW & IVI-C/IVI-COM drivers
    • Optional: Enerchron® test sequencer
Benefits
  • Field upgradeable to higher power
  • Fully emulate any utility/grid condition
  • Simulate non-ideal Phase phase angles (A-B & A-C)
Technical Resources
Specifications
Model Number 9410-36
AC Output Ratings
Phases/Output Channels
Power, Max (1Φ or 3Φ) 36kW/94.5kVA
Current Ranges (RMS per Φ) 18, 90 A/Φ
Current Ranges (RMS 1Φ) 54, 270A
Peak Current 3 X Max RMS
Frequency 30-100Hz (option up to 880Hz)
Voltage Ranges, L-N 175, 350V (Split Phase 250V Max)
Accuracy 0.2% Set + 0.2% Rng
Resolution 0.005% Rng
Distortion (THD) <1% @ 50/60Hz (Full power into resistive load at 480 VRMS (L-L))
Response Rate 1V/µS (10% to 90% measured at 90 degree turn-on into resistive load)
Custom Waveforms Sine, n-Step Sine, Triangle, Clipped-Sine, Arbitrary (user defined)
Phase Angle Control 0 to 359 degrees/1 degree resolution
DC Output Ratings
Power Max (1ch or 3ch) 36kW
Current Ranges (Per Ch.) 18, 90A/CH
Current Ranges (Per System) 54, 270A
Voltage Ranges 200, 400 VDC
Accuracy 0.2% Set + 0.2% Range
Ripple <800mV RMS
AC & DC Measurements
Peak Voltage 250, 500V
Accuracy (AC RMS) 0.1% Rdg + 0.06% Rng
Accuracy (DC) 0.1% Rdg + 0.1% Rng
Accuracy (Peak) 0.5% Rdg + 0.2% Rng
Resolution 0.005% Rng
Peak Current (per Ch.) 60, 300A
Accuracy (AC RMS) 0.2% Rdg + 0.06% Rng
Accuracy (DC) 0.2% Rdg + 0.06% Rng
Resolution 0.005% Rng
Peak Power V Range x I Range
Resolution 0.005% Rng
Additional Measurements Energy (Ah, kWh, kVAh), AC Crest Factor, AC Power Factor, Waveform Capture
Physical
Enclosure Cabinet
Size (HxWxD) 61 x 23 x 30"/1549 x 584 x 762mm