Keysight / Agilent 86100A USED FOR SALE Infiniium DCA Wide-Bandwidth Oscilloscope, up to 50GHz
Used Keysight / Agilent 86100A Infiniium DCA Wide-Bandwidth Oscilloscope, up to 50GHz
Order # 86100A-USED
Mfg # 86100A-USED
  • Overview
Order # 86100A-USED | Mfg # 86100A-USED
Also Available:
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States and Canada only.
Overview
Product Highlights
Digital Communications Analyzer modes:
  • Oscilloscope with bandwidth in excess of 50 GHz, ensuring the most accurate waveform measurements
  • Eye diagram analyser for transmitter compliance testing
  • One-button ease of use
Backward compatible with:
  • All modules from the 54750A High-Bandwidth Digitizing Oscilloscope family
  • All modules from the 83480A Digital Communications Analyzer family
The Keysight 86100A Infiniium DCA is a wide-bandwidth oscilloscope that also functions as a digital communications analyzer and a time-domain reflectometer.
The 86100A provides comprehensive measurement capabilities and supports wide-bandwidth applications for both optical and electrical signals.