Order # 8546A-USED
Mfg # 8546A-USED
  • Overview
Used Keysight / Agilent 8546A EMI Compliance Receiver/ Analyzer
Order # 8546A-USED | Mfg # 8546A-USED
Request a Used Instrument Quote
Have a Question? Speak to a Transcat Expert: 800.264.4059
arrow_drop_down
Tariff fees or manufacturer imposed surcharges may be applicable.
This product is available for shipping to the United States, Canada, and Puerto Rico only.
Overview
Product Highlights
The Keysight 8546A EMI test receiver makes CISPR-based EMI measurements with unprecedented accuracy, speed, and ease of use. It is fully CISPR 16-1 compliant, and can be used to check conformance to any civilian EMI standard, including CISPR, EN, FCC, VCCI, and VDE. With an upper frequency of 6.5 GHz, the Keysight 8546A can test the newest high-speed ITE equipment. The Keysight 8546A works with our PC-based EMI measurement software (Keysight 85875A or 85876B) to create the most powerful, easiest-to-use automated solution available for commercial radiated and conducted emission testing.
  • Traditional receiver features, including automatic overload detection and auto-ranging
  • Three tuning modes: manual, stepped and scanning in log or linear format
  • Onscreen limit lines
  • Automatic antenna and cable correction for direct comparison of measurement data to limits
  • Built-in measurement routines which speeds up testing
  • Hardcopy output without a computer
  • Simultaneous measurement of peak, quasi-peak, and average amplitude
  • Tuning Range: Band 1: 9 kHz to 50 MHz, Band 2: 20 MHz to 2.9 GHz, Band 3: 1 GHz to 6.5 GHz
  • Bypass: 9 kHz to 2.9 GHz (to 6.5 GHz)